13 Aralık 2012 Perşembe

Ragıp OY (Zwan) İle Kısa Bir Sohbet

    Hiç tanımadıgım  birine telefonda ; ''Ben figür boyamak istiyorum ,bana yardımcı olurmusunuz' dediğimde.İşyeri adresini verip ''Ne zaman istersen gel,seve seve yardımcı olurum diyen'' o insan hala hayatımda.

  Birisine 'usta' demenin ayıp oldugu bir dönemde.O benim Ustam Ragıp Oy.

  Kısa bir söyleşi yaptık kendisiyle figür üstüne;


   - Ragıp abi seni tanımayanlar için kendinden biraz bahsedermisin?


1963 merzifon doğumluyum.47 yıldır İstanbul' da yaşıyorum. Tekstil yüksek mühendisiyim ama şu anda metal ticareti ile uğraşıyorum. Evliyim ve iki çocuğum var hobilerim arasında minyatür figür boyamak, amatör balık avcılığı ilk sıralarda gelir.

  

    - Bir çok kişi senin sadece figürle ugraştıgını zannediyor , Geçmişte modelciligin farklı dallarında ugraştınmı?


Modelciliğe ilk başlamam lise yıllarında sınıf arkadaşımın ahşap tekne yapımı ile uğraşmasından sonra başladı diyebilirim. Daha sonra statik plastik uçak, tank gibi modelciliğin diğer farklı kategorilerinde de çalışmalarım oldu.   - Peki figüre geçiş nasıl oldu?


2002 yılında iş zorunluluğu nedeniyle Bursa' ya taşındığımda, çalışma alanımın olmaması nedeniyle ve artık savaş araçlarını yapmaktan sıkıldığım zamanda Boğaziçi Model evi' nin çıkarmış olduğu yeniçeri figürünü internetten gördüğümde, işte benim yapmak istediğim bu dedim ve hemen sipariş verdim.

 

 
   -Sipariş vermek yettimi çünki modelciligin farklı bir dalına kaymış oldun.Aralarında bir çok farklılıklar var.Nasıl kendini geliştirdin?

 İlk figür boyamam kesinlikle hüsranla bitti.Ne kullanacağım boyayı biliyordum ne de boyama tekniklerini. Bana bu konuda ilk yardımcı olan Özkan Türker' dir. Kısa bir araştırmadan sonra yurtdışındaki figür boyayan kişilerin vallejo marka boya kullandıklarını öğrendim ve Almanya' dan bir seri boya getirttim. Artık boyayı da temin etmiştim. Yaklaşık 1 yıl sadece araştırmayla geçti. Türkiye' de figür boyayanların sayısı çok çok azdı. Bu yüzden kendilerinden de hiç bir yardım görmedim ve
figür boyamayı kendi çabalarımla internetten izleyerek geliştirdim.

 

  - İzlemek yeterli gelmiş olacak ki yunanistan yarışmasından iki ödülle geri döndün?


Yunanistan çok büyük bir organizasyon değildi fakat tamamen figür ağırlıklıydı.

 

   - Yunanistan yarışmasından sonra figür çalışmalarında nasıl bir etki oldu? Türkiyede modelcilerin  tepkisine oldu?


Türkiye' ye döndüğümüzde ( Engin Kayral ile) hemen bir sonrakii yılın planlarını yapmaya başlamıştık bile.Yeni boyama metotları ve tekniklerini araştırdık. İlk başlarda sadece akrilik boyalarla çalışırken, boyamanın içerisine yağlıboyaları da kattık. Kısacası yunanistan yarışması bizim için büyük bir itici güç oluşturmuştu ( gaz :D ).


Türkiyedeki modelcilerin tepkisi tabi ki olumluydu fakat zaman ilerledikçe farklı sesler çıkmaya başlamıştı. Bizlere destek olacaklarına bize köstek olmaya başladılar. Hiç figür boyamamış kişiler bile boyadığımız figürleri eleştiri durumuna geldiler.Bu da hiç hoş değildi tabi.
  - Aslında anormal bir tepki almamışsınız Türkiyede iyi de yapsanız kötüde yapsanız 'ama' ile biten bir konuşma olmadıgını görmedim.
  Uzun bir aradan beri ortalarda gözükmüyorsu?


Yoo ben buradayım. Bu benim hobim. Diğer hobilerimden fırsat buldukça figür de boyuyorum fakat boyadığım figürleri Türkiye' de model siteleri, maket siteleri adı altında yayın yapan topluluklarına basmıyorum sadece.Boyadığım figürleri anlayacak seviyeye sahip değilller sanırım.
Öğrenmeye de pek açık değiller.
Çünkü öğrenmek çaba ister.

   - Konuşmalarımıza baktıgımda hobiden biraz çıkmışız,başka konulara geçmişiz.Şu anda bayadıgın bir figür varmı ve son olarakta hobiye yeni başlıyacaklar için tavsiyen ne olur?
 ragipoy:  Şu anda boyadığım figür grubu var. Kayınbiraderim için boyuyorum.

  - Hobiye yeni başlayacaklara tavsiyem var tabii ki.


Türkiye' de figür boyayan kişilerden yardım almaları birinci tavsiyem olacak. Metin, kenan, mehmet ve serkan dan yardım alabilirler.
                                                                     SON

3 yorum:

  1. Nice interview, and agreed that you do not see enough of this kind of work in Turkey. Would be nice to have more events of this sort within Turkey to help grow the community more as well. Great models, great interview, and congrats for it all!

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel bir söyleşi olmuş.
    Hele hele söyleşinin kahramanı R.OY olunca daha da bir hoş olmuş.

    YanıtlaSil