24 Mart 2013 Pazar

FİGÜRE GENEL BİR BAKIŞ (YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN)

Özellikle izleyiciler arasında figüre yeni başlayanlar varsa diye kendi fikir ve düşüncelerimi kapsayan, genel bir bilgi paylaşımı mahiyetinde kısa bir yazı yazdım ve paylaşmak istedim.
Önceleri Tank, AFV ve Uçak maketleriyle birlikte satılan ve çoğunlukla dioramalarda kendine yer bulan plastik enjeksiyon figürler  son zamanlarda masa üstü oyunların popülerleşmesi, fantastik öğelerin özellikle sinema sektöründe fazlasıyla rağbet görmesi gibi sebeplerden dolayı formasyon değiştirip kendi başına bir kulvar oluşturmuş durumda. Sayıca üretici firmaların artmasıyla hem figürlerin materyallerinde hem de detay anlamında kalitelerinde ciddi gelişmeler var. Hobiciler bu gelişmenin sağladığı avantajla önemli oranda alternatife sahipler.
Buna rağmen bazı hobiciler mevcut figürlerin üzerinde bir takım değişiklikler yapmak isteyebilir. Buna “conversion” deniyor. Bir sonraki adım ise figürün sıfırdan imal edildiği “scratchbuilding”.
Figürler ilk etapta boyamaya hazır hale getiriliyor olmalı. Bunun için parçaların tesfiyesi, yerine oturtulmaları, “pin”lenmeleri, yapıştırılmaları, boşlukların doldurulması ve düzeltilmesi, astarlanmaları gibi aşamalar var. Ardından boyamaya başlanabilir.
Figürlerde pek çok ölçü ve ölçek kullanılıyor. Bunların arasında 1/87, 1/72, 1/48, 1/35, 28mm, 30mm, 32mm, 48mm, 54mm, 75mm, 80mm, 90mm, 100mm, 120mm, 150mm ve 200mm en çok karşılaşılan seçenekler.  Figür üreten firmalar tarafından çoğunlukla bu ölçekler kullanılıyor. Ancak yine de 20mm, 65mm gibi ölçülere de zaman zaman rastlanıyor.
1/35, 1/48 ve 1/72 figürlerde çoğunlukla plastik enjeksiyon kullanılırken diğer ölçü ve ölçeklerde resin ve metal revaçtadır demek sanırım yanlış olmaz.
Boyanacak figürün materyalinin seçimi önemlidir.Plastik enjeksiyonlarda detaylar çok iyi olmayabiliyor. En iyi detayları resinlerde bulmak mümkün. Metal figürlerde de detaylar firmadan firmaya farklılık göstermekle birlikte oldukça tatmin edici oluyor. Ancak metal figürler diğerlerine nazaran daha pahalı ve figürün boyanmaya hazırlanması aşamasında yukarıda sayılan aşamaların haricinde parlatılmaları da gerekiyor. Bu, boyamanın daha iyi netice vermesi  için gerekli. Metalin en büyük avantajı ise istenmesi halinde boyanın figür üzerinden defalarca sökülebilmesine ve figürün yeniden boyanabilmesine olanak tanıyor olması.
1/87 ve daha küçük ölçüler trencilerin tercihi iken, 1/72, 1/48 ve 1/35 figürler genellikle uçak, AFV ve Tank modelcilerinin tercihi oluyor. Zira aynı ölçekte yapılan araçların yanında kullanılarak diorama çalışmalarına olanak tanıyor. Verlinden, Hecker&Goros, Tamiya, Dragon, Nemrod, SKP Models, Wolf Miniatures, Bravo 6 bu ölçeklerde (1/87 ve daha küçük ölçüler hariç) ürünlerin bulunabileceği  üreticilerden sadece bazıları.
28mm, 30mm, 32mm, 48mm gibi ölçekler çoğunlukla fantastik öğeleri içeren figürlerde kullanılıyor. Son zamanlarda 54mm ve 75mm üreticileri de fantastik öğelere çokça yer veriyorlar. Fantastik içerikli figürlerde “Lord of the Rings” gibi kült filmlerde kullanılan karakterler ve cinsler (goblinler, cüceler, elfler, orklar, devler, antlar vb.) sıklıkla kullanılıyor. Bilim kurgu (Sci-Fi) figürler de bu kategori içerisinde. Zombiler, hayvan ırklar gibi pek çok alternatif var. Bunların dışında kalan fantastik figürlerde ise genel ortak özellik, kolların, ellerin, kafanın ve ayakların orantısız, büyük olarak kullanıldığı figürler. Bu kategorinin gözbebeği  Warhammer ve 40K figürleri. Ayrıca Enigma, Hasslefree, Gamezone Miniatures, Andrea, JMD, Scale75, Avatars of War, Tale of War, Nocturna, Wyrd Miniatures, Yedharo, Heresy, Reaper gibi firmalar ilk akla gelenler. Absürd figürlere güzel örnekler ise Smart Max'da bulunabilir.  
80mm ler genellikle çıplak kadın figürlerinde (pin up larda) kullanılıyor. Önemli üreticileri arasında Pegaso, El Viejo Dragon, 3D Girls gibi firmalar var.
120mm, 150mm ve 200mm ler ise 1/8, 1/10, 1/15/, 1/20 lerle birlikte büstler için ideal olan ölçü ve ölçekler. Büstlerde Pegaso, Pili Pili, Andrea, Young Miniatures gibi firmalar iyi örneklere sahip üreticiler arasından sadece birkaçı.
Boyama konusunda, sanılanın aksine figürler büyüdükçe işçilik artıyor ve zorlaşıyor. Çünkü yapılan boyama hataları büyük figürlerde fazlasıyla belli oluyor ve yapılan işin kalitesini düşürüyor. 
Tema olarak çeşitli dönemlere ait figürler üretiliyor. Bunların arasında tarihi (historical) figürler önemli bir yer tutuyor (1.Dünya Savaşı, 2.Dünya Savaşı, Ortaçağ Şovalyeler, Keltler, Western (Cowboys & Indians), Napolyon Dönemi, Samuray Dönemi, Amerikan Devrimi Dönemi, Roma Dönemi, Vikingler vb.) Özellikle bu kategoriye dahil olan “atlı figürler (mounted figures)” oldukça güzel örneklere sahip. Pegaso, Romeo, Andrea, Deja Vu, JMD, Lattore gibi firmaların tarihi figürlerde çok güzel örnekleri var.
Bahsettiğimiz tüm bu kategoriler “Round Figures” ana grubu içinde kalıyor. Bir de “Flat Figures” var ki bu tarz figürler bizde henüz pek tanınmıyor. Almanya, İspanya, Belçika gibi ülkelerde ciddi uygulayıcıları olan bu figürlerin daha az rağbet gördüğünü söylemek yanlış olmaz. Round figürlerde figür zaten kendi hacmine sahip olduğundan flat figürlerden ciddi şekilde ayrılıyor. “Berliner Zinnfiguren” gibi firmalarda zengin örneklerini görmek mümkün. 
İlk etapta aklıma gelen konular ana başlıklarıyla böyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder