28 Eylül 2013 Cumartesi

Aurelius the Adept Zemin Son Hali

Zemini tamamladım,sıra geldi figürü bitirmeye.
24 Eylül 2013 Salı

Ottoman

Bu figürü şu anda nereden getirttiğimi hatırlamıyorum bile. En kısa zamanda araştırıp bulup yazacağım. O zamana kadar orijinal adı yerine kendi yakıştırmamı yapıyorum. Figür 28mm ve metal. 1 Liradan biraz büyük. Kalkanı ise 1Krş tan biraz küçük. Kalkanın ortasında bir bombe var. Onun dışında tam yuvarlak ve düz. Bu anlamda üzerinde desen çalışmaya uygun. Bir süredir freehand çalışmadığım için bunu bir fırsat olarak gördüm diyebilirim.
Ancak nasıl bir desen olmasına bir türlü karar veremediğimi itiraf etmeliyim. Figüre her baktığımda nedense bu bir Osmanlı askerini andırıyor diye düşündüğüm için en sonunda bu vurguyu arttıracak bir desen olması gerektiği kanısına vardım. Zira figürün Osmanlı ile yakından uzaktan ilgisi yoktu :) Herneyse, ilk olarak önceki forumlardan birinde videosunu eklediğim ve sanatına hayran olduğum Minyatür sanatçısı Hasan Kalen'in bir çizimini taklit edebilir miyim diye düşündüm. Boyumdan büyük bir işe kalkıştığımı kalkanı boyarken farkettim maalesef. Sanatçının kırık bir pirinç tanesi üzerine çizdiği Kızkulesini benzetmeye çalıştım ancak sonuç tam bir felaket oldu. Neyse bu çalışmaya ait resimleri okuyanlar gülümsesin diye koyuyorum. Bir başka komik olan şey Kız Kulesi ile Osmanlı askerini nasıl bağdaştırdığımdı tabii ki :) Bir türlü boyayamamanın neden olduğu karamsarlığı üzerimden attıktan sonra tekrar internete sarıldım ve ne desen kullanabileceğimi düşünmeye devam ettim.
Ancak bu arayış cabucak sonlandı. Google a "Osmanlı figürü" diye yazıp görsellere bastığımda "Osmanlı amblemini" gördüm. Ve içimde yine bir umut belirdi. Bu figür Osmanlı olacaksa bari kalkanından çağrıştırsın dedim. :) Bu sefer osmanlı ambleminin değişik formatlarını bulmaya koyuldum. Tabii amblem oldukça zor bir çizim. Fakat figür küçük olduğundan hataların daha kolay örtüleceğini düşündüm. Zaten belli bir mesafeden bakıldığında neyin ne olduğunu da anlamak mümkün olmuyor. En azından ilk bakışta andırması benim için yeterli olacaktı. Yoksa figürü Osmanlı askeri diye yutturmanın imkanı yoktu hiçbir şekilde. Gerçi fotolarda her türlü hata gözüküyor ama olsun... Aşağıdaki amblemi buldum ve boyamaya karar verdim. Hiçbir eskiz çalışmadan direkt olarak boyamaya koyuldum. Sonuç aşağıdaki gibi.Benim için oldukça eğlenceli ve uzun bir çalışmaydı diyebilirim. Yine de ileride bir "base" çalışması yapmadan önce bir takım iyileştirmeler düşünebilirim. Bu arada figürü boyarken kasıtlı olarak çok keskin geçişler yaptığımı da söylemeliyim. Bunun amacı uzak mesafeden dahi bakıldığında askerin kaslı yapısının farkedilmesini sağlamaktı. Bu arada "base" için fikir vermek isteyen olursa memnuniyetle değerlendiririm. Sevgiler.

Aurelius the Adept;Zemin1

  Zemin çalışmasının devamı...

  Çok fazla işim kalmadı;zeminde,figürde bitmek üzere.Tek sıkıntım nezle olmam.Çalışmamı engelliyor ama bu akşam bir gayretle zemini bitirmek istiyorum.   Kalın sağlıcakla.23 Eylül 2013 Pazartesi

Elise the Witch Final

Selamlar. Bu bölümde hem zemin çalışmasını hem de figürü yayınlıyorum.
Zemin çalışmasını yaparken elektrik devresini ve anahtarı gizlemeyi hedefledim. Ancak anahtarın basma kısmını açıkta bıraktım.

İlk önce planladığım parçaları sırasıyla ilave ettim ve zemini astarladım. Ardından da renklendirme yaptım.
Ardından zemini oturttuğum tahtayı ahşap boyasıyla boyadım.
Bu foto da "Elise the Witch" in son hali

Aurelius the Adept;Zemin

   Figüre biraz ara verip zeminle ugraşmaya başladım.
22 Eylül 2013 Pazar

Elise the Witch WIP2

İlk bölümde balkabağını oymuş ve nasıl bir aydınlatma yapacağıma karar vermiştim. Bu bölümde ise nasıl bir sistem hazırladığımı resimlerle göstermek istiyorum. Sistemi olabildiğince basit olarak hazırlamaya karar vermiştim. En ufak boy led kullandığım taktirde direnç kullanmaya gereksinimim de kalmıyordu. Devrede bir güç kaynağı (saat pili), açma kapama anahtarı ve led olacaktı.Aşağıdaki şemada farklı olarak direnç kullanılmış. Eğer 9 voltluk bir pil kullansaydım dirençe de ihtiyacım olacaktı
r Ben ufak bir anahtar yerleştirmek istiyordum. Bu devrede kullandığım anahtar da piyasada bulabildiğim en küçük anahtardı. Anahtarı bastığımda yanacak şekilde ayarladım. Bunun avantajı pili olabildiğince uzun kullanmama olanak tanımasıydı. Çünkü pili leğimledim. Sistemin temel dezavantajı pili kolayca değiştiremeyecek olmam.
Ardından pili ve sistemi yerleştireceğim yuvayı hazırlamaya başladım. Bunun için 28-32mm lik figürlerden çıkan standart altlığı kullandım. Pili tabanın altında kalan boşluğa yerleştirdim ancak ledin üst taraftan çıkmasını sağlayacak kadar bir bölümü de kestim
Pili ve ledi tabana tutturmak için sıcak silikon kullandım. Oldukça kısa tuttuğum telleri ve pili tabanlığın altına, ledi üst tarafa anahtarı da yan bölüme gelecek şekilde tuturdum. Hatta bir tane de yedek devre yaptım.
Bu resim de uzak plan. Etrafı oldukça dağıttığımı söyleyebilirim.
Sıra figüre geldi. Sonrada base çalışmasına. Bu hafta içinde diğer kısımları da yayınlayıp bitirmeyi planlıyorum.

21 Eylül 2013 Cumartesi

Aurelius the Adept Wip


   Uzun bir ara vermenin en kötü yanı;her şeye tekrar adapte olmaya çalışmak.Yarışma için hazırladığım minyatürü yarıladım;hatta %90 bitti diyebiliriz.
   Ara vermeme rağmen, ortaya çıkan işin iyi olduğu kanaatindeyim.Pelerinin ön kısmını yeniden elden geçirmeye karar verdim:yeteri kadar aydınlatmanın olmadığını düşünüyorum.

   Görüşmek üzere.